Po zakończeniu studiów uczestnicy uzyskają kompetencje w zakresie rozpoznawania i rozwiązywania konfliktów, prowadzenia mediacji; negocjacji. Studia przygotowują słuchaczy do samodzielnego prowadzenia mediacji i negocjacji cywilnych i gospodarczych, rodzinnych.
Czym są mediacje?
“Mediacja jest procesem rozwiązywania konfliktu polegającym na tym, że strona trzecia, akceptowana przez uczestników sporu, lecz nieuprawniona do podejmowania wiążących decyzji w ich imieniu, interweniuje w konflikt czy spór, by pomóc im poprawić relacje i komunikację oraz wykorzystać skuteczne procedury rozwiązywania problemów i negocjacji w celu osiągnięcia wzajemnego zrozumienia czy obopólnie akceptowanego, dobrowolnego porozumienia w sprawach spornych (…)” C.W. Moore
Mediatorzy wspierają strony w obszarze przebiegu procesu. Bezstronność i ukierunkowanie na proces budują zaufanie do mediatora, poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że strony sporu chętniej korzystają z pomocy w tym obszarze. Mediatorzy nie wykluczają całkowicie zabiegów poprawiających relacje czy nawet poddawania pod rozwagę rzeczowych propozycji podejścia do problemu, choć starają się unikać proponowania konkretnych rozwiązań. Jako praktycy mediacji transformacyjnej wiemy, jak skuteczne są narzędzia aktywizowania stron czy też słuchanie refleksyjne. W swojej pracy ze studentami wykorzystujemy również nasz warsztat i doświadczenie coachingowe, które bardzo skutecznie wspierają sesje mediacyjne.
Liczba semestrów: 2