KROK 3. Posiedzenie mediacyjne wspólne – strony sporu wraz z mediatorami spotykają się na sesji mediacyjnej.
Spotkanie ma na celu udrożnienie komunikacji i poszukiwanie przez strony porozumienia, które może skutkować podpisaniem ugody mediacyjnej między stronami.
W trakcie sesji mediacyjnych, trwających zwykle od 1,5 do 2 godzin strony wyjaśniają sobie najważniejsze dla nich kwestie oraz wspólnie poszukują rozwiązania konfliktu między nimi.
Mediatorzy stosują podczas mediacji wiele pomocnych technik (m.in. tzw. aktywnego słuchania, wyjaśniania, odzwierciedlania uczuć, a także spotkań na osobności), ułatwiających stronom komunikację.
Jeśli stronom uda się wyjaśnić przyczyny sporu, dojść do porozumienia, bądź poczynić ustalenia na przyszłość (zależnie od rodzaju mediacji) – podpisują ugodę.
Liczba sesji mediacyjnych wspólnych uzależniona jest od rodzaju mediacji, można uznać, iż średnio jest ich od 1 do 4 spotkań.
Jeśli któraś ze stron z ważnego dla niej powodu nie wyraża zgody na spotkanie bezpośrednie z drugą stroną, jednakże dąży do porozumienia, istnieje możliwość prowadzenia mediacji pośredniej – wtedy mediator spotyka się wyłącznie oddzielnie z każdą ze stron, będąc pośrednikiem w przekazywaniu punktu widzenia i oczekiwań stron.
Uwaga! Istnieje możliwość prowadzenia sesji z wykorzystaniem narzędzi on- line.